آموزش بکاپ گرفتن از ویندوز 7

شاید تا به حال برایتان اتفاق افتاده باشد که هارد دیسک کامپیوتر شما فرمت شده یا بنا به دلایلی کل اطلاعاتتان حذف شده باشد. در این‌گونه موارد اگر نسخه پشتیبان از آن‌ها نداشته باشید، بازگردانی کامل اطلاعات تقریباً غیرممکن خواهد بود. در این مقاله آموزش بکاپ گرفتن از ویندوز 7 و تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات در ویندوز را با هم بررسی می‌کنیم.

سیستم عامل ویندوز ابزارها و امکانات بسیار خوبی برای بکاپ گرفتن از اطلاعات و فایل‌های سیستمی ارائه می‌کند. به کمک این ابزارها تقریباً نیاز به استفاده از نرم‌افزارهای جانبی نخواهیم داشت؛ مگر در مواقع خاص و انجام کارهایی اضافه بر تهیه نسخه پشتیبان.

این ویژگی در ویندوز با عنوان Backup and Restore شناخته می‌شود. اگر عبارت backup را در منوی start خود جستجو کنید، ابزار و برنامه سیستمی مورد نظر برای شما نمایش داده خواهد شد.

در این مقاله به کمک ابزار Backup and Restore ویندوز، اقدام به تهیه نسخه پشتیبان از ویندوز می‌کنیم. همچنین با ترفندها و روش‌های بک آپ گیری از ویندوز آشنا خواهیم شد.

این آموزش نحوه بک آپ گرفتن از ویندوز 7 را نشان می‌دهد. مشابه همین ابزار در ویندوز‌های 8 و 10 نیز وجود دارند؛ فقط به جای یک ابزار، به دو ابزار مختلف (backup و restore) تبدیل شده‌اند.

نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 7

جهت ایجاد نسخه پشتیبان از ویندوز، ابتدا برنامه backup and restore ویندوز را اجرا نمایید.

برای این کار می‌توانید در کادر جستجوی ویندوز در منوی شروع (start) عبارت backup را نوشته و یا از بخش Control Panel برنامه مورد نظر را باز کنید.

سپس مشابه هر تصویر، مراحل 1 تا 5 را دنبال کنید.

مرحله 1: در پنجره ابتدایی این ابزار، روی گزینه Set up backup کلیک کنید.

مرحله اول استفاده از ابزار بکاپ‌گیری

مرحله اول استفاده از ابزار بکاپ‌گیری

 

مرحله 2: در پنجره باز شده، فضا و درایوی که می‌خواهید پشتیبان در آن ذخیره شود را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

توجه کنید که درایوی که انتخاب می‌کند فضای خالی کافی برای نگهداری نسخه پشتیبان شما داشته باشد.

مرحله دوم: انتخاب محل ذخیره‌سازی نسخه پشتیبان

مرحله دوم: انتخاب محل ذخیره‌سازی نسخه پشتیبان

 

مرحله 3: در پنجره جدید دو گزینه پیشِ روی شما قرار دارد. با توجه به نیاز خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

  • با انتخاب گزینه Let windows choose، پرونده‌هایی که پشتیبان‌گیری می‌شوند به طور خودکار توسط ویندوز انتخاب خواهد شد.
  • با انتخاب گزینه Let me choose، انتخاب این پرونده‌ها به ما واگذار می‌شود.

با انتخاب گزینه اول، شما به مرحله پنجم هدایت خواهید شد و دیگر مرحله بعدی را نخواهید دید.

گزینه دوم را انتخاب کرده و با کلیک روی Next به ادامه فرآیند بک آپ گرفتن از ویندوز می‌پردازیم.

نحوه بک آپ گرفتن از ویندوز

نحوه بک آپ گرفتن از ویندوز

 

مرحله 4: در این پنجره می‌بایست پرونده‌هایی که می‌خواهیم از آن‌ها بکاپ گرفته شود را انتخاب کنیم.

اطلاعاتی که برای بکاپ گیری از ویندوز انتخاب می‌کنیم بسیار مهم هستند. این موضوع هم بر روی حجم نسخه پشتیبان تأثیر داشته و هم باعث می‌شود در هنگام از دست رفتن اطلاعات، بتوانیم فایل‌های مهم را بازگردانیم.

تنظیم نحوه بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر

در کادر وسطی این  بخش، درایو‌ها و بخش‌های اصلی ویندوز لیست شده‌اند. در تصویر زیر می‌بینید که من سه درایو (C و D و F) و دو فولدر اضافه برای انتخاب دارم.

ما می‌توانیم یک درایو را به طور کلی انتخاب کرده یا صرفاً فولدرهایی (پوشه‌هایی) از آن را انتخاب کنیم. دو مورد دیگر اطلاعات زیر را بکاپ گیری می‌کند.

  • Back up data for newly created users : اگر ویندوز شما چند کاربره است، اطلاعات موجود در Documents یا به طور کلی‌تر فولدر Users تمام کاربران بعد از شما نیز بکاپ گرفته می‌شود.
  • Uses’s Libraries : فایل‌ها (فولدرها، تصاویر و فیلم‌های) موجود در پوشه Document خودتان پشتیبان‌گیری خواهد شد.

 

جستجوی پیشرفته در ویندوز 7

جستجوی پیشرفته در ویندوز 7

 

در حالت کلی، اطلاعات در هنگام بکاپ گرفتن دو نوع است:

  1. اطلاعات معمولی: که شامل فایل‌های هر درایو است. تصاویر، فایل‌های متنی و پوشه نرم‌افزارها جزء این اطلاعات هستند.
  2. اطلاعات سیستمی: اطلاعات و تنظیماتی که برای راه‌اندازی و اجرای ویندوز و برخی نرم‌افزارها نیاز است.
مشخص کردن اطلاعات برای بکاپ گیری در ویندوز

مشخص کردن اطلاعات برای بکاپ گیری در ویندوز

 

نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز

در زیر پنجره انتخاب درایو‌ها، گزینه‌ای با عنوان Include a system image of drives وجود دارد. با انتخاب این گزینه، یک System Image یا بکاپ از اطلاعات سیستمی ویندوز نیز در فایل نسخه پشتیبان گنجانده خواهد شد.

در حقیقت بکاپ سیستمی (System Image) یک نسخه پشتیبان از ویندوز و تمام Driverها (برنامه‌های راه‌انداز) خواهد گرفت که در هنگام خراب شدن ویندوز، نیازی به نصب مجدد ویندوز نداشته باشیم!

با این نسخه پشتیبان می‌توانیم خیلی سریع، برنامه‌های ویندوز و خود ویندوز را به زمانی که بکاپ گرفته شده است برگردانیم.

 

در نتیجه اگر می‌خواهید صرفاً از فایل‌های خود بکاپ بگیرید، کافی است درایو و پوشه‌های مورد نظر را انتخاب کنید. اگر لازم است تا اطلاعات سیستمی (نظیر اطلاعات ویندوز و تنظیمات راه‌اندازهای کامپیوتر) نیز ذخیره شوند، تیک گزینه Include a system image را بزنید.

 

مرحله 5: در این مرحله با کلیک روی لینک Change Schedule می‌توان زمان‌بندی دوره‌های پشتیبان‌گیری خودکار از ویندوز (مطابق تنظیماتی که انجام دادیم) را تنظیم کرد.

به کمک این تنظیمات می‌توان تعریف کرد که مثلاً هر یک‌شنبه یک نسخه پشتیبان با تنظیماتی که انجام دادیم گرفته شده و جایگزین نسخه قبلی شود. همچنین می‌توان این قابلیت را غیرفعال کرد تا بکاپ گرفتن از ویندوز فقط یک بار انجام شود.

 

آخرین گام بکاپ‌گرفتن از ویندوز

پس از انجام مراحل 1 تا 5، با کلیک روی دکمه Save settings and run backup، باید منتظر ماند تا عملیات بکاپ گیری از ویندوز انجام شود.

گام آخر نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز

گام آخر نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز

 

پس از اتمام عملیات بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر یا به طور دقیق‌تر بکاپ گرفتن از ویندوز می‌توان فایل نسخه پشتیبان را در درایوی که در مرحله دوم انتخاب کردیم مشاهده کرد.

به دلیل مسائل امنیتی، ممکن است این فایل‌ها به صورت مخفی (Hidden) در محل مورد نظر ذخیره شوند.

جستجو در محتوای فایل ها در ویندوز 7

جستجو در محتوای فایل ها در ویندوز 7

 

بازگردانی بکاپ در ویندوز

برای بازگردانی فایل‌هایی که از آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید ابتدا باید فایل بکاپ را داشته باشیم.

سپس با دو کلیک کردن روی فایل بکاپ (مشابه باز کردن یک نرم‌افزار)، گزینه Restore my files from this backup را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده دو گزینه برای انتخاب داریم:

  • In the original location : بازگردانی و ذخیره‌سازی اطلاعات در محل اصلی آن‌ها
  • In the following location : بازگردانی و ذخیره‌سازی اطلاعات در محلی دیگر

با انتخاب گزینه اول، اطلاعات و فایل‌ها در همان درایو‌ها و پوشه‌هایی که قرار داشتند بازگردانده شده و به اصطلاح Restore می‌شوند. با انتخاب گزینه دوم، گزینه Browse برایتان فعال شده که می‌بایست به کمک آن محل مورد نظر برای ذخیره فایل‌ها را انتخاب کنید.

پس از تنظیم موارد فوق، روی دکمه Restore کلیک کرده و منتظر ظاهر شدن پیغام موفقیت‌آمیز بودن بازگردانی بکاپ از ویندوز بمانید.

 

جمع‌بندی: نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز 7

در این مقاله طریقه بکاپ گرفتن از ویندوز 7 را با هم بررسی کردیم. توانستیم از اطلاعات ویندوز بکاپ گرفته و تمام فایل‌ها و پوشه‌های خود را از خطر از بین رفتن محافظت کنیم.

همچنین در روند نحوه بک آپ گرفتن از ویندوز 7 توانستیم از اطلاعات سیستمی ویندوز نیز نسخه پشتیبان تهیه کنیم. به این کار، اگر ویندوز ما با مشکلی مواجه شود، باز بازگردانی داده‌های سیستمی، تنظیمات و درایورها (راه‌اندازها) مثل روز اول خواهند شد.

پیشنهاد می‌کنیم آموزش بکاپ گرفتن از رجیستری ویندوز را نیز مطالعه کنید تا از داده‌های مهم ویندوز به طور جداگانه نسخه پشتیبان تهیه کنید.

آموزش بکاپ گرفتن از رجیستری ویندوز

آموزش بکاپ گرفتن از رجیستری ویندوز