آموزش دستور select در sql

وقتی بخواهیم داده‌ها را از دیتابیس استخراج کنیم، از دستور SELECT در SQL استفاده می‌شود. در این آموزش به کمک چند مثال، نحوه واکشی از دیتابیس با select from را با هم بررسی می‌کنیم.

استفاده از این دستور بسیار ساده است. فقط کافی است بدانیم چه چیزی از پایگاه داده خود می‌خواهیم. ساختار کلی select در sql به صورت زیر است:

SELECT column1, column2, ...
FROM table_name;

در کوئری بالا، جلوی select ستون‌هایی که می‌خواهیم از جدول خوانده شود را مشخص می‌کنیم. در جلوی from مشخص می‌کنیم که این اطلاعات از کدام جدول یا جداول باید انتخاب شود.

استفاده از دستور select در SQL

برای ساده‌تر شدن روند آموزش، با یک مثال پیش می‌رویم. فرض کنید جدولی به نام students داریم که اطلاعات دانشجویان در آن نگهداری می‌شود. این جدول ستون‌های زیر را دارد:

  • id : کد شناسایی دانشجو
  • name : نام دانشجو
  • year : سال ورود به دانشگاه
  • city : شهر تولد

جدول من شامل اطلاعات اولیه زیر است. اگر با افزودن داده به دیتابیس آشنا نیستید، آموزش دستور insert در sql را ببینید.

رکوردهای اولیه در جدول students
رکوردهای اولیه در جدول students

فراخوانی همه رکوردهای جدول SQL‎‎

وقتی بخواهیم همه ستون‌های جدول را با دستور select در sql استخراج کنیم، از علامت ستاره (*) استفاده می‌شود. یعنی به جای نوشتن تک‌تک ستون‌ها، فقط * قرار می‌دهیم.

در query زیر همه اطلاعات موجود در جدول students را واکشی کرده‌ایم:

SELECT * FROM students;

این کوئری را می‌توانیم به صورت شرطی اجرا کنیم. یعنی همه اطلاعات مربوط به یکسری از رکوردهای خاص را از دیتابیس خارج کنیم. برای این کار از where استفاده می‌شود که در بخش بعدی توضیح می‌دهم.

واکشی ستون‌های خاص از جدول

فرض کنید قرار است نام و سال ورود همه دانشجویان را از جدول استخراج کنیم. برای این کار باید نام دو ستون name و year را در جلوی select کوئری SQL قرار دهیم.

SELECT name, year FROM students;

به همین راحتی نام و سال ورود همه دانشجویان به ما داده می‌شود.

کلمه WHERE در SELECT SQL

از where برای فیلتر کردن داده‌های جستجو شده استفاده می‌شود. هر گاه بخواهیم برای داده‌های فراخوانی شده یک شرط قرار دهیم، از این عبارت کمک می‌گیریم.

به کمک کوئری زیر، نام و شهر همه دانشجویانی که ورودی سال 2021 هستند را استخراج می‌کنیم:

SELECT name, city
FROM students
WHERE year=2021

نتیجه اجرای این query را در تصویر زیر می‌بینید. همانطور که انتظار داشتیم، فقط دانشجویان ورودی 2021 به ما داده شده است.

نتیجه کوئری شرطی select
نتیجه کوئری شرطی select

برای تعیین شرط، از اپراتورهای دیگری نیز می‌توانیم استفاده کنیم. کوچک‌تر، بزرگ‌تر و عملگر like در sql از جمله اپراتورهای پر استفاده هستند.

برای مثال، با کوئری زیر، تمام اطلاعات (*) دانشجویانی را می‌گیریم که ساکن تهران نیستند.

SELECT * FROM students
WHERE city <> 'tehran'

توجه داشته باشید که از where علاوه‌بر select در دستورهای دیگر نیز استفاده می‌کنیم؛ در نتیجه صرفاً منحصر به select در sql نیست.

برای قسمت شرطی کوئری select می‌توانیم از چند عملگر استفاده کرده و آن‌ها را and و or کنیم. در جلسات بعدی آموزش SQL کوئری‌های پیچیده و جذابی با select می‌نویسم. اگر هم می‌خواهید نگاهی به چند کوئری پیچیده بندازید، این صفحه انگلیسی جای خوبی است!