نمایش آخرین نوشته های وردپرس با کد و افزونه

نمایش آخرین نوشته‌های سایت در وردپرس باعث افزایش تعامل کاربران با سایت شده و به ما کمک می‌کند کاربران را بیشتر در سایت خود نگه داریم. در این آموزش کد نمایش پست‌ها را ایجاد کرده و برای نمایش آخرین نوشته‌های وردپرس ۲ ابزار و ۴ افزونه معرفی می‌کنیم.

در اکثر سایت‌های محتوا محور می‌بینیم که بخشی برای نمایش آخرین نوشته‌های منتشر شده یا به‌روزرسانی شده در نظر گرفته‌اند. معمولاً این کار را برای جذب بیشتر مخاطبان انجام می‌دهند. اینکه کاربر بداند شما چقدر به‌روز هستید و به مباحث روز می‌پردازید، باعث علاقمندی کاربر شده و به شما در فرآیند بازاریابی و برندینگ کمک می‌کند.

در ابتدای آموزش یاد می‌گیریم چطور به کمک قطعه کدهای ساده اما کاربردی، لیستی از پست‌ها و نوشته‌های وردپرس را در هر کجای قالب قرار دهیم. سپس ابزارهای پیش‌فرض وردپرس برای نمایش آخرین نوشته‌ها را معرفی کرده و در انتها ۴ افزونه برای نمایش حرفه‌ای‌تر و سریع‌تر آخرین پست‌ها معرفی می‌کنم.

کد نمایش آخرین پست های وردپرس

برای نمایش آخرین پست‌ها از کوئری در وردپرس استفاده می‌کنیم. سیستم Query امکان جستجو و فراخوانی پست‌های وردپرس را به مام می‌دهد. از کوئری با اهداف مختلفی استفاده می‌شود که یکی از رایج‌ترین آن‌ها نمایش آخرین پست‌هاست.

اگر در حال توسعه یک قالب هستید یا می‌خواهید با کد این کار را انجام دهید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. در بخش دوم آموزش ابزارها و افزونه‌هایی برای نمایش آخرین نوشته‌ها معرفی می‌کنم که در کدهایشان از همین روش (با جزئیات بیشتر) استفاده می‌کنند.

برای ایجاد کوئری در وردپرس از کلاس WP_Query استفاده می‌کنیم. در هنگام ایجاد یک شئ از این کلاس PHP ویژگی پست‌هایی که قرار است از دیتابیس فراخوانی شود را مشخص می‌کنیم. مثلاً می‌توانیم بگوییم ۵ پست آخر که اخیراً ویرایش شده‌اند را نمایش بده!

به طور پیش‌فرض، پست‌های استخراج شده بر اساس زمان انتشار مرتب‌سازی می‌شوند.

<?php
$query = new WP_Query( array(
          'cat' => 3,
          'posts_per_page' => 5) );
?>

چند ویژگی که می‌توانیم برای کوئری تعریف کرده یا آن‌ها را تغییر دهیم عبارت‌اند از:

 • cat : شماره دسته‌بندی‌ای که می‌خواهیم آخرین نوشته‌های آن را نمایش دهیم.
 • posts_per_page : تعداد پست‌هایی که باید واکشی شوند.
 • post_type : اگر بخواهیم کوئری را برای غیر نوشته‌ها اجرا کنیم، مثلاً می‌توانیم page یا product را برای نمایش برگه‌ها یا محصولات استفاده کنیم.
 • order : ترتیب پست‌ها (صعودی: ASC یا نزولی: DESC) را مشخص می‌کند.

البته بحث کوئری خارج از بحث این آموزش است؛ در آموزش کوئری وردپرس (query) جزئیات و ترفندهای آن را به طور کامل توضیح داده‌ام.

اکنون پست‌هایی که نیاز داشتیم در متغیر $query در اختیار ما قرار دارد. کافی است به کمک حلقه‌های وردپرس پست‌ها را در ساختار مورد نظرمان نمایش دهیم. در قطعه کد زیر، این پست‌ها را در یک لیست ساده نمایش داده‌ام:

<?php
$query = new WP_Query( array(
          'cat' => 3,
          'posts_per_page' => 5) );

if( $query->have_posts() ): ?>
<ul>
<?php while( $query->have_posts() ) : $query->the_post(); ?>

<li><a href="<?php the_permalink() ?>"
    title="<?php the_title(); ?>"><?php the_title(); ?></a></li>
 
<?php endwhile; ?>
</ul>

<?php endif;
wp_reset_postdata();
?>

کد آخرین نوشته‌ها با تصویر

کد زیر، کد نمایش آخرین نوشته‌های وردپرس با تصویر شاخص است. البته لازم است آن را با css کمی زیبا کنیم که این کار را بر عهده خودتان می‌گذارم.

<?php
$query = new WP_Query( array(
          'cat' => 3,
          'posts_per_page' => 5) );

if( $query->have_posts() ): ?>
<div class="recent-posts">
<?php while( $query->have_posts() ) : $query->the_post(); ?>
 
<article class="post-item">
<figure class="post-thumb">
  <a href="<?php the_permalink() ?>" class="thumbnail"><?php the_post_thumbnail(); ?></a>
</figure>
<h5><a href="<?php the_permalink() ?>"
    title="<?php the_title(); ?>"><?php the_title(); ?></a></h5>
</article>
 
<?php endwhile; ?>
</div>
 
<?php endif;
wp_reset_postdata();
?>
نمایش مطالب مرتبط در وردپرس بدون افزونه و با افزونه

نمایش مطالب مرتبط در وردپرس بدون افزونه و با افزونه

نمایش آخرین نوشته های وردپرس

علاوه بر کد، برای نمایش آخرین پست‌ها در وردپرس می‌توانیم از ابزارهای آماده در وردپرس یا افزونه‌های مختلفی استفاده کنیم. در این بخش ۳ روش و ۴ افزونه معرفی می‌کنم.

بهتر چند موردی که احساس می‌کنید برایتان مناسب است را روی یک وردپرس آزمایشی تست کنید. هر کدام که نیازتان را بهتر برآورده کرد، از همان استفاده کنید. به نوعی، بهترین یا کامل‌ترین افزونه برای نمایش نوشته‌های وردپرس نداریم! 🙂

آخرین نوشته‌ها با گوتنبرگ

اگر از ویرایشگر بلوکی وردپرس به نام کوتنبرگ استفاده می‌کنید، با بلوک «آخرین نوشته‌ها» (Latest Posts) می‌توانید آخرین پست‌های سایت را در هر بخشی از محتوای صفحه قرار دهید. قاعدتاً در این روش، باید برای همه پست‌هایی که می‌خواهید آخرین نوشته‌ها در آن نمایش داده شود، این بلوک را اضافه کنید.

بلوک آخرین نوشته‌ها در گوتنبرگ
بلوک آخرین نوشته‌ها در گوتنبرگ

اگر مایلید در بعضی از پست‌ها (نوشته، برگه وردپرس یا حتی محصولات) آخرین نوشته‌های خود را با قوانین مختلف نمایش دهید، این روش، راهکار خوبی برای شما خواهد بود. منظورم از قوانین، شرایط مختلفی است که می‌توانید برای پست‌های فراخوانی شده در نظر بگیرید. اجازه دهید نگاهی به فضای بلوک آخرین نوشته‌ها در گوتنبرگ بندازیم.

در قسمت تنظیمات بلوک می‌توانیم انتخاب کنیم که چه چیزهایی از هر نوشته در لیست آخرین‌ها نمایش داده شود؛ برای مثال:

 • نمایش محتوا یا چکیده (با تعیین تعداد کلمات)
 • نام نویسنده
 • تاریخ ارسال نوشته
 • نمایش تصویر شاخص (با تعیین اندازه و چیدمان قرارگیری)

همچنین گزینه‌هایی برای ترتیب‌بندی لیست، انتخاب دسته‌بندی خاص یا نویسنده برای این بلوک وجود دارد. می‌توانیم از ۱ تا ۱۰۰ نوشته اخیر را به کمک بلوک آخرین نوشته‌ها در گوتنبرگ وردپرس نمایش دهیم. مثلاً با تعیین دسته‌بندی، می‌توانید آخرین نوشته‌ها را از یک دسته خاص نمایش دهید.

نمایش آخرین نوشته‌های وردپرس با گوتنبرگ
نمایش آخرین نوشته‌های وردپرس با گوتنبرگ

ابزارک آخرین نوشته‌های سایت

با نصب وردپرس، ابزارکی به نام «نوشته‌های تازه» (Recent Posts) در اختیار داریم. از این ابزارک می‌توانیم در ستون‌های کناری سایت یا جایگاه‌هایی که برای ابزارک در قالب وجود دارند استفاده کنیم.

این ابزارک نمایش آخرین پست‌ها تنظیمات زیادی ندارد. صرفاً می‌توانیم یک عنوان و تعداد نوشته‌هایی که می‌خواهیم نمایش داده شود را انتخاب کرده و تعیین کنیم آیا تاریخ انتشار نوشته نمایش داده شود یا خیر.

ویجت پست‌های تازه سایت
ویجت پست‌های تازه سایت

مشابه بلوک آخرین نوشته‌ها، در این ابزارک فقط می‌توانیم پست‌های از نوع نوشته را فراخوانی کنیم. اگر بخواهیم نوع‌های دیگری (مثل برگه یا محصول) را در سایت نمایش دهیم، ۳ راه‌حل داریم:

 1. استفاده از کد نمایش پست‌های وردپرس که نمونه‌هایی از آن را در ابتدای آموزش دیدیم.
 2. استفاده از بلوک فهرست برگه یا محصولات که با نصب ووکامرس اضافه می‌شود.
 3. نصب افزونه برای نمایش حرفه‌ای‌تر آخرین نوشته‌های وردپرس

افزونه آخرین نوشته‌های وردپرس

اگر از صفحه‌سازهایی مثل المنتور یا کامپوزر استفاده می‌کنید، ابزارهایی برای نمایش آخرین پست‌های وردپرس در آن‌ها وجود دارد. در این جا سه افزونه با امکانات مختلف که نصب و به‌روزرسانی‌های خوبی دارند را معرفی می‌کنم.

با نصب افزونه Recent Posts Widget with Thumbnails یک ابزارک جدید به نام «نوشته‌های اخیر با تصویر شاخص» به سایت اضافه می‌شود. برای بلوک نمایش آن، یک لیست بلند و بالای تنظیمات نحوه نمایش آخرین پست‌ها در وردپرس در اختیار خواهید داشت.

این افزونه تا کنون بیش از 200,000 نصب فعال داشته و نسبت به اکثر افزونه‌های مشابه، سبک‌تر و کاربردی‌تر است. پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید نمایش نوشته‌ها را با ابزارک پیاده‌سازی کنید، این افزونه را حتماً بررسی کنید.

علاوه بر تنظیمات تعداد پست‌ها، دسته‌بندی‌های خاص، طول چکیده و عنوان، می‌توانید اندازه تصویر شاخص، محل قرارگیری و شیوه چاپ CSSها را در آن تعیین کنید.

اگر می‌خواهید نمایش نوشته‌ها را به کمک شورت کد یا کد کوتاه وردپرس پیاده‌سازی کنید، افزونه Display Posts Shortcode یکی از گزینه‌های پر طرفدار است.

هر ۲ افزونه‌ای که معرفی کردم، رایگان و نسبتاً آپدیت هستند. می‌توانید جزئیات و تصاویرشان را در مخزن وردپرس بررسی کرده و با آموزش نصب افزونه وردپرس پلاگینی که برایتان بهتر است را نصب کنید.

آموزش شورت کد وردپرس : استفاده از کد کوتاه

آموزش شورت کد وردپرس : استفاده از کد کوتاه

نمایش آخرین مطالب وردپرس

در ابتدای این آموزش یاد گرفتیم چگونه با استفاده از WP_Query کد نمایش آخرین نوشته ها در وردپرس را پیاده‌سازی کنیم. پس از آن با بلوکی مخصوص همین کار در ویرایشگر جدید Gutenberg آشنا شدیم.

دیدیم که ابزارک پیش‌فرضی برای نمایش ساده آخرین نوشته‌های در وردپرس وجود دارد. برای اینکه امکانات بسیار بیشتر و ظاهر زیباتری در ابزارک‌ها داشته باشیم، افزونه Recent Posts Widget را معرفی کردم.

همچنین دیدیم که صفحه‌سازهای مختلف امکانات مشابهی در اختیار ما قرار می‌دهند. در انتها نیز افزونه‌ای برای نمایش آخرین پست‌ها با شورت کد معرفی شد.

اگر برنامه‌نویس وردپرس هستید، بنا به نیاز می‌توانید از هر کدام از روش‌های نمایش آخرین نوشته‌ها در وردپرس استفاده کنید. همچنین با دیدن آموزش ساخت شورت کد در وردپرس می‌توانید یک کد کوتاه اختصاصی برای نمایش آخرین مطالبتان ایجاد کنید.

اگر سؤالی دارید یا افزونه بهتری برای این کار می‌شناسید، از بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.